Karpatka na kruchym spodzie

Karpatka na kruchym spodzie

Karpatka to popularny deser, który posiada postać dwóch blatów ciasta przełożonych kremem budyniowym, półtłustym śmietankowym lub russel. Do przygotowania bazowej wersji tego ostatniego wykorzystuje się masło (zawartość tłuszczu musi tu wynosić co najmniej 80%), cukier, jajka (jako że krem podaje się na zimno, należy je sparzyć wrzącą wodą), kakao, spirytus oraz cukier wanilinowy.

Można go jednak wzbogacić przez dodatnie dowolnego składnika smakowego, dzięki czemu otrzymamy krem pomarańczowy, cytrynowy czy kawowy. Inny pomysł to wykorzystanie dodatków takich jak rodzynki, orzechy czy ulubione świeże lub mrożone owoce. Jeżeli krem się zważy, należy podgrzać naczynie, w którym się znajduje w kąpieli wodnej i szybko ucierać do uzyskania gładkości.

Dolny blat karpatki przyrządza się z ciasta kruchego, górny natomiast – parzonego. Pierwsze z nich rozsmarowuje się przed upieczeniem na grubość około 5 milimetrów i po upieczeniu jest płaskie. Ciasto upieczone na takim spodzie wygląda bardziej estetycznie i jest wygodniejsze w krojeniu niż karpatka na spodzie z ciasta parzonego. Blat tego drugiego zyskuje w czasie pieczenia nieregularną, pofałdowaną powierzchnię, która z wyglądu przypomina góry – stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa deseru nawiązująca do Karpat.

Dolny, kruchy blat karpatki smaruje się po upieczeniu marmoladą oraz dużą ilością kremu, a następnie przykrywa drugą warstwą. Kolejny etap to pokrojenie go na kwadratowe lub prostokątne kawałki i posypanie ich cukrem pudrem.

,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *