Menu z tradycyjnymi potrawami na Wielkanoc

Menu z tradycyjnymi potrawami na Wielkanoc

 

Święta wielkanocne w kulturze polskiej to czas przemyśleń i religijnych uniesień, ale też ogromne wyzwanie kulinarne. Niedzielne śniadanie wielkanocne wiąże się przede wszystkim z tradycją, wykorzystaniem typowych dla tego okresu tradycyjnych składników, które decydują o specyficznym klimacie świąt.

Menu tradycyjnych potraw nie jest bardzo wyszukane, ani szczególnie trudne. Najwięcej pracy przysparza przygotowanie mięsnych potraw, inne nie są już tak wymagające. Najłatwiejszy jest tradycyjny barszcz biały i żurek na zakwasie. Wystarczy tylko przygotować z mąki żytniej i kawałka chleba razowego zakwas, który już po trzech dniach jest gotowy do wykorzystania w zupie. Potrawę gotujemy w kilku krokach. Pierwszy to sporządzenie wywaru z białej kiełbasy i warzyw. Drugi – dodanie dwóch szklanek zakwasu. Trzeci to doprawienie do smaku i zabielenie śmietaną. Zupa jest zazwyczaj podawana z białą kiełbasą lub gotowanym na twardo jajkiem.

Trudno jest wyobrazić sobie święta bez potraw z jajek, dlatego menu musi je uwzględniać. Jajo w tradycji chrześcijańskiej ma znaczenie symboliczne i kojarzy się z życiem, narodzinami, nową szansą oraz odrodzeniem. W potrawach świątecznych są podawane zawsze gotowane na twardo z majonezem lub faszerowane ziołami, pieczarkami lub pastą z ryby.

Wielkanoc to nie tylko dania obiadowe i przystawki, ale także desery. W menu na śniadanie wielkanocne tradycyjnych potraw nie może ich przecież zabraknąć. Typowym dla świąt ciastem jest baba drożdżowa pokryta lukrem, a także mazurki, które nie są wymagające i trudne, ale ich zdobienie wymaga duszy artysty. Tradycja nakazuje, by były one bogato dekorowane, z wykorzystaniem czekolady, skórek pomarańczy, rodzynek, orzechów i migdałów. Takie zdobienia cieszą oko, ale też niesamowicie smakują. Słodkim dodatkiem, który kojarzy się ze świętami jest baranek z lukru i czekoladowy zajączek. Bez tego większość dzieci nie wyobraża sobie świat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *